På Transparency Internationals årlige korrupsjonsindeks havner Norge på en fjerdeplass over de minst korrupte landene i verden.

Danmark troner på toppen med 90 av 100 mulige poeng, fulgt av Finland og New Zealand med 87 poeng. Norge er på fjerde plass med 84 poeng, og dermed for første gang foran Sverige med 83 poeng, skriver Transparency International i en pressemelding.

Helt nederst på indeksen er Somalia med 12 poeng, fulgt av Syria og Sør-Sudan med 13 poeng. Årevis med vold og krig har innskrenket ressurser og gjort disse landene svært sårbare for korrupsjon.

Men også i Europa er tilstanden blitt dårligere. Russlands krig mot Ukraina viser hvordan maktmisbruk er en trussel mot global fred og sikkerhet, ifølge organisasjonen.

– Fraværet av kontrollmekanismer har gitt Putin mulighet til å utfolde sine geopolitiske ambisjoner. Angrepet har destabilisert det europeiske kontinentet, truet demokratiet og drept tusenvis, skriver de.

(NTB)